Małgorzata Grzegrzółka – Lady D. z Garwolina

Nagrodę w jej imieniu odebrały burmistrz Garwolina Marzena Świeczak i dawna wychowawczyni Elżbieta Grzegrzółka.

W tym roku Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej uruchomiło po raz pierwszy mazowiecką edycję konkursu znanego wcześniej na południu Polski – Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek. Był to konkurs zainicjowany w 2002 r. w Katowicach przez senatora Marka Plurę – psychoterapeutę, a przede wszystkim działacza społecznego. Przyznawany tytuł honorowy „Lady D.” (od angielskiego: Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna) otrzymują aktywne w różnych sferach życia kobiety z niepełnosprawnościami.

 

Kobiety z niepełnosprawnością inspirują

Nazwa oraz patron pozostały za zgodą organizatorów konkursu i rodziny Krystyny Bochenek przeniesiony na Mazowsze. Zachowano także kategorie, w których można zdobyć nagrody: sport, kultura i sztuka, życie społeczne, życie zawodowe oraz dobry start.
Mazowiecką edycję wyróżnia dodatkowa kategoria: przyjaciółka osób z niepełnosprawnością. – Chcemy też doceniać kobiety, które swoją postawą i działalnością wprowadzają pozytywne zmiany na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością – wyjaśniała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

– Jest wiele konkursów stworzonych z myślą o kobietach – by doceniać ich aktywność. Ten ma uhonorować kobiety z niepełnosprawnością, których działalność, a przede wszystkim postawa zasługuje na docenienie i może stać się inspiracją dla innych, dla wszystkich czujących niemoc – mówiła Elżbieta Bogucka, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – Liczymy też na to, że konkurs zwiększy świadomość społeczną na temat wkładu kobiet z niepełnosprawnościami w rozwój gospodarczy i społeczny Mazowsza.
 Dobry start Gosi

W kategorii Dobry start, skierowanej dla najmłodszych kobiet, tytuł Lady D. otrzymała Małgorzata Grzegrzółka - 21-letnia sportsmenka,  z przepukliną oponowo-rdzeniową. Jest studentką filologii angielskiej w Siedlcach, a na co dzień trenuje pod okiem trenera Wojciecha Mianowskiego w UKS Delfin Garwolin. Jest wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski. W 2016 r. została Mistrzynią Polski w grupie S8 oraz najlepszą zawodniczką w klasyfikacji generalnej kobiet w kategorii wiekowej do lat 18 i złotą medalistką na dystansie 50 m stylem motylkowym. Pobiła 4 rekordy życiowe na dystansach: 50 m motylkowym, 50 m grzbietowym, 50 m stylem dowolnym oraz 200 m zmiennym. Jest jedną z czterech zawodniczek na świecie, które pływają na zawodach 800 m stylem dowolnym. W 2018 r. zdobyła brązowy medal na 100 m stylem motylkowym podczas Światowych Zawodów Parapływackich Osób Niepełnosprawnych w Hiszpanii. Jej aktywność sportowa jest wspaniałą promocją Garwolina i całego Mazowsza, ale też świetnym przyczynkiem do zmiany sposobu postrzegania osób z niepełnosprawnościami.  Nagrodę w imieniu Gosi odebrały burmistrz Garwolina Marzena Świeczak i dawna wychowawczyni Elżbieta Grzegrzółka. 

W kategorii Przyjaciółka niepełnosprawnych nominowana była też Elżbieta Grzegrzółka - prezes Stowarzyszenia na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych "Sportowa" w Garwolinie.

W kategorii Sport nagrodę otrzymała Iwona Żyła, w kategorii Kultura i sztuka tytuł Justyna Neyman, w kategorii Życie społeczne zwyciężyła Grażyna Radomska,  w kategorii Życie zawodowe nagrodę otrzymała Iga Jendrych, a w  kategorii Przyjaciółka niepełnosprawnych Justyna Sobczyk.

źródło: egarwolin.pl

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie. PIXEL_LINK_LEGAL_TEXT